Prawo-cywilne.net

wszystko o prawie cywilnym

Witaj! Zaloguj Utwórz nowy profil
Zaawansowane

Podział części wspólnnej nieruchomości PILNE !!!


02 maj 2011 - 20:58:31
Witam.

Szukam rozwiązania badzo trudnej sprawy, postaram sę opisać problem jak najdokładniej.

Stałem się właścicilem nieruchomości (części kamienicy) moich rodziców (po spłaceniu reszty rodzeństwa w drodze wyroku sądu). Wpis w Ksiedze Wieczystej obejmuje mieszkanie o powierzchni xx m2 plus 1/2 reszty części wspólnych nieruchomości (nie ma żadnej wzmianki o jakichkolwiek podziałach części wspólnych poza tym że jest to połowa).
Na nieruchomość składa się kamienica z dwoma identycznymi mieszkaniami,klatka schodowa, 3 piwnice, pralnia, korytarz z piwnic na tył budynku, jeden garaż pod budynkiem, strych przerobiony na mieszkanie jeszcze za niemca ale nie ujęty w KW (niezamieszkały) , poddasze i działka o powierzchni xx m2
Podobno kilkadziesiąt lat temu moi i sąsiada rodzice rozstrzygnęli w sądzie podział działki i piwnic jednak nie ma o tym nic napisane w KW. Problem polega na tym, iż podział ten nie jest proporcjonalny już nie mówiąc o usytuowaniu części wspólnych ogródków.
Co do terenu wokół budynku: sąsiad ma swoją część w całości i przyległą do budynku, ja mam swoją część podzieloną na dwie części i żeby z niej skorzystać musiałbym przejść przez część sąsiada albo wyjść na zewnątrz działki i wejść osobnym wejściem (na przejście do jednej cześci wyprosiłem sąsiada o pozwolenie ale na przejście do drugiej nie chce się zgodzić poza tym nasze części są rozdzielone przez sąsiadów wysokim betonowym płotem (nasi rodzice nie lubieli się za bardzo). Sprawa wygląda podobnie z piwnicami niby w tym podziale sądownym sąsiad dostał garaż jedną dużą piwnicę, pół suszarni i półprzejścia na tył budynku a dla nas były dwie mniejsze piwnice i po pół suszarni i przejścia na tył. Nie mieszkałem tu od kilkudziesięciu lat więc nie wiedziałm co się tu działo ale po przyjeździe w suszarni sąsiad ma kotłownię z piecem CO, a w korytarzu na tył jest skład węgla wszędzie wiszą kłudki.

Moje pytanie jest następujące: Czy można tą sprawę jakoś uregulować, wprowadzić nowy podzał działki tak abym chociaż miał bezpośredni dostęp do mojej części działki, zmienić podział piwnic i garażu (sąsiad nie ma samochodu a ja mm dwa).
Mam trójkę dzieci i nie może być tak że jak chcą przejść na naszą część to muszą wychodzić na ulicę i spowrotem wchodzić na naszą część żeby się pobawić.

Troszkę się rozpisłem ale chcę jak najwyraźniej opisać problem.
Nie wspomnę już o tym mieszkaniu na strychu które stoi bezużyteczne, chciałem odkupić od sąsiada jego część wspólna tego miszkania ale zarzadał kwoty prawie takiej jak ja zapłaciłem za całą nieruchomość.

Jakie mogę podjąc kroki prawne żeby tą sytuację zamienić ?


Czy w tym konkretnym przypadku można stosować art. 206 Kodeksu cywilnego (K.c.). Jak wynika z tego przepisu, każdy ze współwłaścicieli ma prawo do bezpośredniego korzystania z rzeczy wspólnej. Może posiadać całą rzecz i korzystać z całej rzeczy.
Czy sąd może tak wyodrębnic części działki do użytkowania aby jeden ze współwłaścicieli miał oganiczony dostęp do swojej połowy ?

Re: Podział części wspólnnej nieruchomości PILNE !!!


02 maj 2011 - 20:58:59
Witam ponownie.

Sytuacja jest dość rozwojowa ...

Mam kolejne pytanie:

Czy jesli istniał podzał sądowy sprzed kilkudziesięciu lat części wspólnej terenu wokół domu ale nie był on odnotowany w żadnej z Ksiąg Wieczystych, to czy po zmianie jednego ze współwłaścicieli stary sąsiad może wnieść sądowne zmiany w Księgach wieczystych bez mojej zgody na podstawie tego starego orzeczenia sądu ?. Dodam iż sąsiad nie chce mi pokazać treści tego orzeczenia a jak pisałem w KW nie ma żadnej wzmianki na temat takiego orzeczenia więc nawet nie wiem gdzie szukać.

Ta sytuacja jest bardzo niekorzystna dla mnie bo aktualny stan zajmowania działki powoduje że nie mam bezpośredniego dostępu do swoich części.
Pozatym sąsiad upiera się że nic nie mozna zmienić przez jego zasiedzenie. Chyba nie może być tak że nabywając jakąś nieruchomość z częściami wspólnymi po dokonaniu zakupu są wprowadzane zmiany które były uzgadniane kilkadziesiąt lat temu z poprzednimi włąścicielami.

Proszę o pomoc co mam w takej sytuacji zrobić ...
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Dostępni użytkownicy

Goście: 4
Najwięcej uzytkowników: 23 26 sie 2014
Najwięcej gości: 53 07 sie 2014


usługi prawnicze

Prawo >> separacja małżonków >> prawa człowieka >> Prawo Cywilne >> Sędzia >>
porady prawne pytania, odpowiedzi, artykuły i opinie ciekawostkią, artykuły,
pytania i odpowiedzi
Prawo mieszkaniowe Wszystko o sędziach
KARTA POJAZDU >>

Karta pojazdu, rejestracja i ubezpieczenie

Forum Prawne


Właścicielem serwisu jest Legalsupport sp. z o.o.