Prawo-cywilne.net

wszystko o prawie cywilnym

Witaj! Zaloguj Utwórz nowy profil
Zaawansowane

okres wypowiedzenia umowy najmu mieszkania - pomocy!


26 lut 2008 - 15:46:26
Witam, Mam problem z interpretacja okresu wypowiedzenia w umowie najmu mieszkania. Umowa zostala podpisana 29 listopada 2005 roku. Oto punkt umowy, do ktorego mam pytanie: "Wynajmujacy oddaje w najem a Najemca bierze w najem przedmiot najmu, opisany w par.1 na czas okreslony jednego roku poczawszy od dnia 1 GRUDNIA 2005 r. Po uplywie jednego roku tzn. po dacie 1 grudnia 2006 r. umowa automatycznie staje sie umowa zawarta na czas nieokreslony i po tej dacie strony zastrzegaja sobie prawo rozwiazania niniejszej umowy za zachowaniem jednomiesiecznego okresu wypowiedzenia. Wypowiedzenie musi byc w formie pisemnej pod rygorem niewaznosci. Bieg okresu wypowiedzenia liczy sie od pierwszego dnia nastepnego miesiaca." Pytanie brzmi - czy moge wypowiedziec umowe z dniem 1 grudnia, tak aby okres wypowiedzenia konczyl sie z koncem roku? Czy moze dopiero moge wypowiedziec 1 stycznia? Czy wyslanie pisma w listopadzie mowiace o wypowiedzeniu umowy najmu z dniem 1 grudnia 2006 bedzie wazne? Bardzo prosze o pomoc! Pozdrawiam.

Re: okres wypowiedzenia umowy najmu mieszkania - pomocy!


26 lut 2008 - 15:46:26
TAK !!! Ale wypowiedzenie musisz złożyć w formie pisemnej i doręczyć drugiej stronie jeszcze w listopadzie. Bieg okresu wypowiedzenia rozpocznie sie z dniem 1 grudnia i upłynie z końcem roku. Strasznie dziwna ta umowa. Zawarcie umowy na okres jednego roku oznacza, że się ona po tym okresie rozwiązuje, a nie przedłuża na czas nieokreślony. Z przyjętego przez Was zapisu wynika (z zastosowaniem obowiązujących reguł interpretacji treści czynności prawnych), że od poczatku została ona zawarta na czas nieokreślony, a wolą Stron było jedynie zstrzeżenie, że nie może ona zostać rozwiązana przed upływem roku. Z tego też względu skutecznie może ona zostać rozwiązana najwcześniej z dniem 1 grudnia 2006r, ale wówczas wypowiedzenie należało złozyć przed końcem października. Natomiast wypoiwedzenie złożone w listopadzie powoduje, że miesięczny okres wypowiedzenia biegnie od 1 grudnia, a więc umowa rozwiąże się 31 grydnia. Jeżeli wypowiedzenie złożysz dopiero w grudniu, umowa rozwiązana zostanie z końcem stycznia.

Re: okres wypowiedzenia umowy najmu mieszkania - pomocy!


26 lut 2008 - 15:46:26
Witam ponownie i dziekuje za odpowiedz, Dostalem, rowniez inna zupelnie inna i chcialbym zasiegnac drugiej opinii: "uważam, że możesz wypowiedzeć umowę 2 grudnia 2006 roku, tym niemniej bieg wypowiedzenia rozpocznie się w 1 stycznia i zakończy 31 stycznia. 1 grudnia 2006 roku będzie ostatnim dniem najmu na czas określony, a zatem dopiero od 2 grudnia będziesz miał uprawnienie do rowiązania umowy za wypowiedzeniem. Wysłanie pisma w listopadzie nic nie da, bo niby jak chcesz rozwiązać stsunek najmu kóry jeszcze nieistnieje. Uważam jednak, że możesz złożyć oświadczenie, iż nie przedłużasz umowy od dnia 1 grudnia i wyprowadzić się tego dnia". Czy takie rozwiazanie sytuacji jest mozliwe?
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Dostępni użytkownicy

Goście: 12
Najwięcej uzytkowników: 23 26 sie 2014
Najwięcej gości: 53 07 sie 2014


usługi prawnicze

Prawo >> separacja małżonków >> prawa człowieka >> Prawo Cywilne >> Sędzia >>
porady prawne pytania, odpowiedzi, artykuły i opinie ciekawostkią, artykuły,
pytania i odpowiedzi
Prawo mieszkaniowe Wszystko o sędziach
KARTA POJAZDU >>

Karta pojazdu, rejestracja i ubezpieczenie

Forum Prawne


Właścicielem serwisu jest Legalsupport sp. z o.o.